Szukaj na tym blogu

wtorek, 30 września 2014

SOS! Ojciec, biznesmen, kolega - tato poszukiwany!
“Place zabaw, deptaki, parki i basen nie są mi obce odkąd mam 2 letniego synka. Penetrujemy różne miejsca nie trzymając się jednego, bo ciekawość mojego dziecka jest wielka. Obserwuję też wielu ojców angażujących się w dzieciństwo swoich dzieci, biegających po ”kulkowych” placach zabaw, grających w piłkę, jeżdżących na rowerach z dziećmi, pływających na basenie, z łopatką w piaskownicy. Przyznaję,  obraz ten bardzo mnie cieszy.
A tymczasem media alarmują: Jedną z ważnych przyczyn kryzysu ojcostwa jest kult sukcesu zawodowego, który wraz z rozwojem technicznym wytworzyła cywilizacja europejsko-amerykańska. Sukces zawodowy i rywalizacja z nim związana całkowicie pochłania życie i działalność wielu mężczyzn. Uważają oni, iż satysfakcja z pracy zawodowej jest możliwa dopiero wówczas, kiedy wygra się w rywalizacji z innymi i osiągnie się sukces.
Karen Horney (psychoanalityk i psychiatra) uważa, że sukces zawodowy jest dla mężczyzny nadrzędną wartością, większą niż więzi rodzinne z żoną czy dziećmi. Co więcej, wg niej dążenie do sukcesu jest tak bardzo obwarowane zasadami rywalizacji, a co za tym idzie wrogością, że takie zachowania zaczynają dominować w postawie mężczyzn.
Innym razem czytamy o dorosłych mężczyznach mieszkających z mamami, które im piorą, gotują i nie odcinają pępowiny.  Prognozy, iż niedługo dominujący będzie model matriarchatu: kobieta i dzieci oraz przechodnie związki z mężczyznami, na wzór pewnego chińskiego plemienia Mosuo, jednych przeraża, innych intryguje a i zwolennicy tego układu się znajdą.
Gdzie leży prawda? Gdy mowa o prawdzie, to przypominają mi się słowa ciotki koleżanki, która jest zakonnicą (ciotka , nie koleżanka), że z prawdą jest jak z … pupą, każdy ma swoją. I faktycznie z obserwacji życia rodzinnego wokół siebie, moich znajomych widzę wszystkie te elementy, dawniej i teraz. Może intensywność zachowań się zmienia, statystyka, regulacje prawne (urlop tacierzyński), praktyki rodzinnych porodów, ale różnorodność zachowań chyba jednak nie jest zaskakująca.


Wg zespołu CreativeCracow http://creativecracow.blogspot.com/2014/09/tato-czas-na-sniadanie_30.html tato powinien być kreatywny ;) dlatego starają się o dofinansowanie nowego projektu: Tato- czas na śniadanie! czyli kreatywne śniadania dla ojców z dziećmi. Warto oddać swój głos na tę inicjatywę: http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,811,tato-czas-na-sniadanie.html

Pytanie jednak, z perspektywy matki (bo nią jestem), jak wychować syna aby był dobrym ojcem? Jak kształtować relacje syna z ojcem aby sprzyjały temu celowi? No i co to znaczy dobry ojciec? Co WY na ten temat uważacie? Jaki powinien być tata?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.paczkiwpodrozy.pl/podroz-2/jezioro-lugu-hu-mosuo/
http://www.eid.edu.pl/archiwum/2006,104/listopad,223/ikona_wspolczesnego_ojcostwa,2028.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz